
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Iako drugostepena presuda Miloradu Dodiku još nije donesena, u političkom i medijskom prostoru Republike Srpske već vlada uvjerenje da će lider SNSD-a biti oslobođen. U međuvremenu, sudski postupak i dalje traje, a sve pravne opcije ostaju na stolu – od potvrđivanja prvostepene presude do njenog ukidanja i vraćanja na ponovno suđenje.
Podsjećamo, Sud BiH je u prvostepenom postupku osudio Dodika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog neprovođenja odluka visokog predstavnika. I dok Apelaciono vijeće razmatra žalbe, na političkoj sceni nižu se interpretacije koje više liče na kafanske špekulacije nego na pravnu analizu: od “gotovo je, ne može mu niko ništa” do “ovaj put je pao” i “ni Moskva ni Beograd ga neće spasiti”.
U cijeloj situaciji ključna su pravna pitanja o ulozi visokog predstavnika i njegovoj ovlasti da nameće zakone, ali profesor ustavnog prava Davor Trlin podsjeća da su te ovlasti već potvrđene i od strane Ustavnog suda BiH i međunarodnih aktera.
– Visoki predstavnik je konačni tumač Dejtonskog sporazuma, a bonske ovlasti su ozakonjene. Vjerujem da će Apelaciono vijeće podsjetiti na te presedane – rekao je Trlin za Oslobođenje.
Paralelno s pravnim procedurama, politički pritisci i retorika ne jenjavaju. Sutkinja Sena Uzunović, koja je donijela prvostepenu presudu Dodiku, podnijela je krivičnu prijavu protiv njega zbog navoda da je tražila mito za oslobađajuću presudu. Dodik je ranije tvrdio da postoji i snimak takvih pokušaja, što je dodatno zakompliciralo atmosferu oko samog procesa.
Iz stranke Narod i pravda su poručili da drugostepeni postupak mora biti oslobođen svakog političkog utjecaja te najavili da će koristiti sve parlamentarne i izvršne mehanizme kako bi odgovorni bili imenovani i pozvani na odgovornost.
Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta, ocjenjuje da je Dodik svojim odlaskom u Tužilaštvo i Sud BiH razbio sve prethodne tvrdnje da je proces protiv njega politički montiran. Smatra da je time zapravo dao legitimitet Sudu BiH i narušio temelje narativa koji je godinama gradio.
– Dodik je spustio zavjesu na referendume, otcjepljenja i granice. Sve je bila laž i manipulacija – kazala je Trivić.
Podsjetimo, Dodik se prošlog petka dobrovoljno prijavio Tužilaštvu BiH radi ispitivanja kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak. Nakon toga mu je ukinut ranije određeni pritvor, što je izazvalo lavinu reakcija i zahtjeva za ispitivanje odgovornosti tužiteljice i sutkinje.
I dok javnost čeka odluku Apelacionog vijeća, pravnici podsjećaju da Sud BiH i dalje ima širok spektar opcija: od potvrde presude, njenog preinačenja, pa do potpunog ukidanja i vraćanja na novo suđenje. Drugostepena presuda će biti ključni test ne samo za Dodika, već i za kapacitet bh. pravosuđa da izdrži pritiske i zadrži kredibilitet.