
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Reakcije na odluku Suda BiH o ukidanju pritvora Miloradu Dodiku ne jenjavaju. Među najoštrijima oglasila se Naša stranka, koja smatra da je javnost ostala uskraćena za ključna objašnjenja o razlozima povlačenja potjernice i ukidanja pritvora, uprkos činjenici da je Dodik formalno bio osoba u bjekstvu. Njihovo saopćenje otvara niz pitanja o pravnoj jednakosti, transparentnosti procesa i političkom uticaju na pravosuđe u Bosni i Hercegovini.
Kako su poručili iz Naše stranke, bez obzira na njegovo dobrovoljno javljanje, Dodik je formalno bio osoba u bjekstvu
Naša stranka je saopćila, povodom ukidanja pritvora Miloradu Dodiku da najmanje što je Tužilaštvo BiH dugovalo javnosti jeste jasno obrazloženje – zašto Dodik nije zadržan u pritvoru, iako je protiv njega izdata potjernica.
Kako su poručili iz ove stranke, bez obzira na njegovo dobrovoljno javljanje, Dodik je formalno bio osoba u bjekstvu.
– Postavlja se logično i ozbiljno pitanje: da li bi bilo ko drugi u istoj situaciji dobio isti tretman, poručili su iz Naše stranke.
Pitaju i zašto je jučerašnje ročište bilo zatvoreno za javnost i ako je sve bilo u skladu sa zakonom, čemu potreba za tajnovitošću.
– Još alarmantnije je to što se ishod znao unaprijed – danima prije ročišta mediji su najavljivali da neće biti privođenja. To znači da su pregovori morali biti vođeni. Ko je tačno vodio te pregovore? Da li su u njih bili uključeni međunarodni akteri? Ako jesu, onda je to u skladu sa sadržajem posjete i izjava zvaničnika EU iza zatvorenih vrata, na čiju štetnost smo ukazivali. Sve navedeno jasno demonstrira da se radi o političkoj odluci pokrivenoj zakonski upitnim pravnim postupkom, ocijenila je Naša stranka.
Smatraju kako sve okolnosti ukazuju na “nešto mnogo opasnije od jednog političkog slučaja: da postoji dvostruki standard u radu pravosuđa”. Odluka Tužilaštva BiH i postupanje suda, kako navodi Naša stranka, ostavljaju dojam da u ovoj zemlji postoje nedodirljivi, te da pravosudne institucije nisu nezavisne, već podložne političkom dogovoru.
– Ako je Milorad Dodik, ili bilo koji političar, iznad zakona, onda takvo pravosuđe nije neutralno, već postaje instrument moći. A ako može Dodik, onda će s pravom i svako drugi željeti vršiti uticaj na njega. Jučerašnji razvoj događaja, više nego bilo koji raniji slučaj s Dodikom, pokazuje dubinu krize u kojoj se nalazi pravosudni sistem Bosne i Hercegovine. Umjesto da bude čuvar zakonitosti, on je poslao poruku da pravila ne važe za sve. Ova situacija ne izaziva samo pravnu i političku nesigurnost, već i duboko obeshrabruje građane koji još vjeruju u jednakost pred zakonom – stav je Naše stranke.
Ako nadležne institucije i međunarodni nadzori ne reaguju jasno i nedvosmisleno, poručuju iz te stranke, ova epizoda će postati presedan nekažnjivosti, “a upravo to je ono što ruši temelje svake pravne države i što, između ostalih, Dodik želi”.
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Također, iz Naše stranke ističu da je Dodik ovim demonstrirao svu ispraznost njegove politike kroz priznavanje Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine te da se radi o spašavanju samo i isključivo sebe.
Naša stranka zaključuje da ovaj slučaj ne samo što kompromituje vjeru u nepristrasno pravosuđe, već šalje i opasnu poruku da pojedinci, ukoliko su dovoljno politički moćni, mogu biti iznad zakona. Ako se nadležni domaći i međunarodni akteri hitno ne očituju, upozoravaju, ovaj presedan će dodatno učvrstiti uvjerenje da u BiH postoje “nedodirljivi” – što je direktan udar na temelje svake pravne države.