
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Članovi zajednice šokirani i ogorčeni: “Ovo nije samo uvreda muslimanima, već i poruka mržnje cijelom našem narodu”
U mjestu Oberentfelden, kanton Aargau u Švicarskoj, na zidu bošnjačkog centra jutros je osvanuo uznemirujući grafit koji je izazvao ogorčenje među članovima Islamske zajednice Bošnjaka u Aargauu (IZBA), ali i širom dijaspore.
Crnim sprejem ispisane riječi “Ratko Mladić – Heroj” predstavljaju otvoreno veličanje pravosnažno osuđenog ratnog zločinca i nedvosmislen čin govora mržnje, naročito jer je poruka ostavljena na vjerskom objektu bošnjačke zajednice.
Fotografije grafita brzo su se proširile društvenim mrežama, izazivajući val osuda i zabrinutosti. Mnogi članovi zajednice, ali i šira javnost, pozvali su nadležne švicarske institucije na hitnu i odlučnu reakciju.
– Ovo nije samo uvreda muslimanima, već i poruka mržnje protiv cijele bošnjačke zajednice. Takvo nešto ne smije imati mjesta u jednoj demokratskoj i civiliziranoj državi kao što je Švicarska – rekao je jedan od članova IZBA-e za portal Crna Hronika.
Islamska zajednica je odmah prijavila slučaj policiji, a od švicarskih vlasti se očekuje da kroz istragu identifikuju počinitelje i pokrenu zakonom predviđene postupke zbog govora mržnje i javnog uznemiravanja.
Brojne bošnjačke organizacije u dijaspori već su reagovale, poručivši da se veličanje ratnih zločinaca, a naročito na vjerskim objektima, mora nedvosmisleno i efikasno sankcionisati. U suprotnom, smatraju, ovakvi ispadi prijete narušavanju društvenog mira i osjećaja sigurnosti manjinskih zajednica u Evropi.
Podsjetimo, Ratko Mladić je pred Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za krivične sudove u Hagu pravosnažno osuđen na doživotnu kaznu zatvora zbog genocida, ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti počinjenih tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, uključujući i genocid u Srebrenici.
Ovaj incident dolazi samo nekoliko dana nakon obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici, što dodatno pojačava osjećaj povrijeđenosti među preživjelima i potomcima žrtava. Veličanje osuđenih zločinaca, posebno u ovako osjetljivom kontekstu, ne može i ne smije ostati bez odgovora.