
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine dodijelilo je državljanstvo Blagoju Bakoviću, na osnovu prijedloga Vlade Republike Srpske, uz obrazloženje da je riječ o osobi od posebne koristi za Bosnu i Hercegovinu u oblasti kulture.
Kako navodi portal Detektor.ba, Ministarstvo civilnih poslova BiH potvrdilo je da je zahtjev pozitivno ocijenjen jer se Baković smatra osobom čiji doprinos književnosti i kulturi ima poseban značaj za državu. Autor je više od 50 knjiga, a njegova poezija je nagrađivana, uključujući priznanja iz Rusije.
Međutim, pažnju javnosti nije izazvao samo književni opus Bakovića, već i njegovo političko angažovanje u prošlosti – naročito podrška koju je javno iskazivao haškom osuđeniku Vojislavu Šešelju. Naime, tokom Šešeljevog boravka u pritvoru Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY), Baković je učestvovao na skupovima podrške koje je organizovala Srpska radikalna stranka, na kojima je recitovao pjesme posvećene upravo Šešelju.
Na jednom takvom skupu pod nazivom “Sloboda Šešelju”, održanom 2013. godine, Baković je između ostalog izjavio da je Šešelj “sjeme slobode srpskog naroda”, te poručio: “Dve unakrsne daske su zakovane na usta mog naroda i govore samo oni koje nisu uspeli da ućutkaju, oni kao Šešelj.”
Iako ga ovakvi nastupi i riječi jasno svrstavaju među Šešeljeve simpatizere, Baković danas tvrdi da nikada nije podržavao njegovu političku ideologiju, niti bio član Srpske radikalne stranke. U razgovoru za Detektor.ba pojašnjava da je prisustvovao skupovima jer smatra da “svako ima pravo na pošteno suđenje”.
“Ja sam izražavao podršku Vojislavu Šešelju kao čovjeku koji deset godina provodi u zatvoru bez prava na suđenje. Nisam ga branio kao nevinog ili krivog, već sam se zalagao za njegovo pravo na pravdu”, izjavio je Baković.
Nakon što su mu novinari ukazali da je Šešelj pravosnažno osuđen 2018. godine na 10 godina zatvora zbog podsticanja progona Hrvata u selu Hrtkovci, Baković je odgovorio: “Ako je bilo to, ja to osuđujem i pridružujem se tome.”
Podsjećamo, Šešelj je pravosnažno osuđen od strane Mehanizma za međunarodne krivične sudove (MMKS), a iako je oslobođen u dijelu optužbi za zločine u BiH i Hrvatskoj, njegova presuda ostaje jedna od najpoznatijih haških presuda za huškanje na etničke podjele i nasilje.
Odluka o dodjeli bh. državljanstva Bakoviću, uprkos njegovim ranijim javnim istupima i povezanosti s osobom osuđenom za ratne zločine, izazvala je burne reakcije u dijelu javnosti. Mnogi se pitaju kako se procjenjuje “korist za državu” i gdje je granica između kulturnog doprinosa i političke kompromitiranosti.
Iako Baković nastavlja negirati podršku Šešeljevoj ideologiji, njegovi raniji govori i nastupi ostaju zabilježeni, kao i činjenica da je državljanstvo BiH dobio zahvaljujući preporuci Vlade Republike Srpske.