Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Snažna poruka iz Sent Luisa: Američki lideri i preživjeli genocida obilježili 30 godina od Srebrenice – uz tišinu, suze i odlučnost

Sent Luis odao počast žrtvama: Komemoracija povodom 30 godina od genocida u Srebrenici okupila hiljade ljudi

Share your love

U Sent Luisu, gradu koji je danas dom za oko 60.000 ljudi porijeklom iz Bosne i Hercegovine, 12. jula održana je svečana komemoracija povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, u organizaciji Koalicije za sjećanje na Srebrenicu, koja okuplja 16 bošnjačkih i američkih organizacija.

Centralni program održan je u Memorijalnom vojničkom muzeju (Soldiers Memorial Museum), a moderator komemoracije bio je Nedim Ramić. Program je uključivao snimljene poruke bivšeg američkog predsjednika Billa Clintona i reis-ul-uleme Huseina ef. Kavazovića, čime je još jednom potvrđena međunarodna podrška kulturi sjećanja na genocid.

Snažne poruke iz SAD i BiH

Među govornicima su bili kongresmen Wesley Bell, kopredsjedavajući Bosanskog kluba u Američkom kongresu, te profesor i dugogodišnji borac za pravdu David Pettigrew, koji je u svom govoru istakao važnost uklanjanja murala Ratku Mladiću u Kalinoviku i postavljanja spomen-obilježja na autentičnim mjestima zločina u Srebrenici – poput Kravice, Pilice i Petkovaca.

Svjedočenja preživjelih: “Nosimo traumu, ali i istinu”

Posebnu pažnju izazvali su emotivni govori preživjelih genocida: Jusmir Handžić, Elvedin Pašić, Behidin Pirić i Elvir Ahmetović podijelili su svoja iskustva nasilja, gubitaka i borbe za istinu. Prikazan je i potresan video svjedočenja Elvedina Pašića s haškog suđenja Ratku Mladiću, koji je u publici izazvao suze i tišinu.

Podrška američkih institucija

Komemoraciji su prisustvovali brojni predstavnici vlasti iz savezne države Mizuri, uključujući zastupnike Bridget Walsh Moore i Jeremyja Lloyda, kao i predstavnike kabineta američkog senatora Josha Hawleyja.

Helen Turner, direktorica za obrazovanje u Kaplan Feldman Muzeju holokausta, najavila je dio programa, a članovi Gradskog vijeća Sent Luisa uručili su zvanični Proglas povodom 30. godišnjice genocida Erminu Grbiću, kao simbol podrške bosanskohercegovačkoj zajednici.

Završna molitva i simbolični marš

Program je zaključen molitvom koju je predvodio imam Enver Kunić, a potom je oko 1.000 učesnika marširalo u tišini duž milju dugog kruga oko historijskog trga u centru Sent Luisa – u znak poštovanja prema 8.372 ubijena Bošnjaka.

Višednevni program: Filmovi, tribine, molitva

Komemoracija 12. jula bila je kulminacija niza aktivnosti koje su organizovane širom grada u danima koji su prethodili. Među njima su i posjete Avde Huseinovića i Emira Suljagića, te molitva za žrtve genocida održana 11. jula u Centru Islamske zajednice Sent Luis.


Sent Luis je još jednom pokazao da je, osim što je postao dom za hiljade Bosanaca i Hercegovaca, i važan centar dijasporske borbe za istinu, pravdu i kulturu sjećanja. Komemoracija u Americi bila je glasna poruka protiv poricanja, a tišina tokom marša – dostojanstven podsjetnik na žrtve koje ne smiju biti zaboravljene.

Share your love
Redakcija
Redakcija
Articles: 439

Ne dozvolite da vas zavaravaju. Upalite Senzor.