
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, njemački Bundestag bio je na putu da usvoji vlastitu rezoluciju kojom bi potvrdio sudski utvrđene činjenice i odao počast žrtvama ovog zločina. No, prema tvrdnjama političkog analitičara Jasmina Mujanovića, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt odigrao je ključnu ulogu u zaustavljanju tog procesa.
Mujanović je na društvenoj mreži X objavio da je Schmidt izravno upozorio njemačke zvaničnike da bi usvajanje takve rezolucije moglo izazvati “eskalaciju tenzija” u Bosni i Hercegovini, čime je, prema dostupnim informacijama, u potpunosti obeshrabrena ideja, čak i prije nego što je konkretan prijedlog rezolucije bio napisan.
Namjera Bundestaga bila je da dokument bude zasnovan na već usvojenoj Rezoluciji Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, koja je u maju 2024. godine proglasila 11. juli Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. Njemačka je bila jedna od ključnih zemalja koje su podržale tu rezoluciju na globalnom nivou.
Uprkos tome, Schmidt je navodno više puta u direktnoj komunikaciji s njemačkim vlastima istakao da bi dodatna nacionalna rezolucija, iako simbolična i pravno neobavezujuća, mogla izazvati nove političke napetosti u regionu, pogotovo u svjetlu rastuće retorike negiranja genocida.
Podsjećamo, UN rezolucija ima za cilj da spriječi revizionizam i podstakne države članice da u svoje obrazovne sisteme uvrste sudski potvrđene činjenice o genocidu u Srebrenici. Međutim, u BiH i dalje postoje snažni politički otpori takvom pristupu, posebno iz entiteta Republika Srpska.
Ostaje da se vidi hoće li se u narednim mjesecima ova tema ponovo otvoriti u njemačkom parlamentu, ili će intervencija visokog predstavnika ostati presudna tačka zaustavljanja ovog procesa.