
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima, čime je otvoren put za uspostavljanje rezervnog sastava policije. Ova odluka izazvala je burne reakcije, kako unutar Bosne i Hercegovine, tako i među međunarodnim zvaničnicima.
Na sjednici održanoj danas, od 45 prisutnih zastupnika, njih 44 glasalo je za uspostavu rezervnog sastava, dok je samo jedan bio protiv. Glasovi su stigli uglavnom iz redova vladajuće većine predvođene SNSD-om.
Ministar unutrašnjih poslova RS-a Siniša Karan pojasnio je da rezervni sastav neće djelovati samostalno, već će služiti za popunu kadrovskih nedostataka i djelovati isključivo u vanrednim situacijama.
“Broj pripadnika rezervnog sastava nikada neće biti veći od 20 posto u odnosu na broj redovnog sastava policije,” rekao je Karan.
Kao razloge za donošenje zakona naveo je nedostatak kadra – u ovom trenutku, RS-u nedostaje više od 1.000 policijskih službenika – te potrebu za organizovanim odgovorom u slučaju prirodnih nepogoda, epidemija i drugih kriznih situacija.
Iako su iz vlasti poručili da je zakon “tehničke prirode”, opozicija upozorava da usvajanje rezervnog sastava dolazi u veoma nepovoljnom trenutku.
“Odnosi u BiH su loši, stvorila se atmosfera straha i zato nije povoljan momenat za to,” istakao je Ognjen Bodiroga, šef Kluba zastupnika SDS-a.
Opozicioni poslanici navode da se time šalje poruka militarizacije, što može dodatno pogoršati međunacionalne odnose u zemlji i unijeti nesigurnost među građane.
Kancelarija visokog predstavnika (OHR) također se oglasila povodom usvajanja zakona, poručivši da i dalje ostaje nejasno kakve će konkretne ovlasti i djelokrug rada imati rezervni sastav, te da će pažljivo pratiti implementaciju.
Uprkos protivljenju opozicije i upozorenjima međunarodne zajednice, vlasti u RS-u nastavljaju s donošenjem zakona koji izazivaju ozbiljna pitanja u vezi s bezbjednosnim balansom unutar BiH. Hoće li ovaj potez biti korišten za efikasniju pomoć u kriznim situacijama ili će produbiti ionako narušeno povjerenje među entitetima, ostaje da se vidi.