
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Prema informacijama više diplomatskih izvora, dio međunarodne zajednice započeo je pregovore o smjeni Christiana Schmidta s pozicije visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu. Prema planu koji uključuje i Sjedinjene Američke Države, Schmidt bi s dužnosti trebao otići do kraja 2025. godine. Istovremeno se vode rasprave o njegovom nasljedniku, koji bi trebao biti prihvatljiv svim članicama Vijeća za provedbu mira (PIC), uključujući i one koje su proteklih godina bile suzdržane ili kritične prema trenutnom visokom predstavniku.
Ove informacije dolaze u vrijeme kada je, prema navodima Istrage.ba, Ambasada SAD-a kasnila s uplatom tranši za finansiranje OHR-a, što dodatno potcrtava napetosti unutar međunarodnog saveza koji stoji iza institucije OHR-a. Finansiranje se inače temelji na doprinosima više međunarodnih aktera, pri čemu Evropska unija snosi gotovo polovinu (47,68 %), dok Sjedinjene Države učestvuju sa 22 %, Japan sa 10 %, Ujedinjeno Kraljevstvo sa 6,69 %, a ostatak dolazi od Kanade, Organizacije islamske konferencije, Rusije i ostalih donatora.
Jedan od radikalnijih prijedloga koji se trenutno razmatra jeste i izmještanje sjedišta OHR-a iz Sarajeva u Ženevu, što bi imalo snažne političke i simbolične posljedice po prisustvo međunarodne zajednice u BiH.
I dok se iza kulisa raspravlja o njegovom odlasku, službeni Zagreb nastoji iskoristiti posljednje mjesece Schmidtovog mandata kako bi mu nametnuo zadatak koji bi trajno osigurao dominaciju HDZ-a u bosanskohercegovačkom političkom sistemu – izmjene Izbornog zakona koje bi omogućile da hrvatski član Predsjedništva BiH bude isključivo iz reda HDZ-a.
Schmidtov mandat obilježile su brojne kontroverze, uključujući suspenziju Ustava Federacije BiH na jedan dan kako bi se bez saglasnosti bošnjačkog potpredsjednika imenovala nova Vlada FBiH, kao i izmjene Ustava FBiH i Izbornog zakona BiH tokom izborne noći 2022. godine, također u korist HDZ-a. Upravo te odluke su dodatno produbile političku krizu i izazvale val protesta i nepovjerenja u bošnjačkom političkom korpusu.
U tom kontekstu važno je spomenuti i da je Christian Schmidt nosilac hrvatskog državnog odlikovanja – Reda Ante Starčevića, koji mu je dodijeljen još 2013. godine, ali formalno uručen tek 2020. od strane premijera Andreja Plenkovića. To odlikovanje dijeli, između ostalih, i s Jadrankom Prlićem, bivšim predsjednikom tzv. Hrvatske Republike Herceg-Bosne, koji je osuđen za ratne zločine pred Međunarodnim sudom u Haagu.
Iako se njegov legitimitet godinama osporava, posebno iz Republike Srpske, sve Schmidtove odluke su do sada primjenjivane i na teritoriji tog entiteta. Međutim, rusko povlačenje iz PIC-a i odbijanje daljeg finansiranja OHR-a još 2021. dodatno je oslabilo konsenzus oko njegove uloge.
Ukoliko međunarodna zajednica odluči zamijeniti Schmidta i izmjestiti OHR, to bi moglo značiti početak kraja jednog perioda međunarodnog tutorstva nad Bosnom i Hercegovinom. No, pitanje ostaje – hoće li Schmidt do tada uspjeti učiniti ono što od njega traži Hrvatska, a što bi moglo imati trajne posljedice po politički balans u zemlji?