Enter your email address below and subscribe to our newsletter

U Lazarevcu pronađene cisterne sa otrovnim fenolom: Policija spriječila ekološku katastrofu – uhapšen muškarac (54)

Policija otkrila tri cisterne otrovnog materijala u Lazarevcu: “Ovaj čovjek je mogao da ubije stotine ljudi”

Share your love

V. R. (54) uhapšen zbog izazivanja opšte opasnosti – opasna hemikalija curila u naseljenom dijelu grada


Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije u Beogradu, Policiјske stanice Lazarevac, u saradnji sa Osnovnim javnim tužilaštvom, uhapsili su V. R. (54) zbog sumnje da je počinio krivično djelo izazivanje opšte opasnosti.

Kako se navodi u zvaničnom saopštenju, osumnjičeni je tokom juna ove godine nabavio tri kamionske cisterne ispunjene hemikalijama sa visokom koncentracijom čistog fenola i njegovih derivata, a potom ih bez ikakvih mjera zaštite parkirao u Ulici Ibarski put u Lazarevcu.

Curenje opasne supstance

Incident je otkriven nakon što je iz jedne od cisterni počela da curi tečnost, za koju je naknadno utvrđeno da se radi o visoko toksičnom i zapaljivom otpadu.

Fenol, poznat i kao karbolna kiselina, spada u izuzetno opasne hemikalije koje pri direktnom kontaktu s ljudima izazivaju teške opekotine, trovanja, pa čak i smrt, a pri većim koncentracijama mogu kontaminirati zemljište, podzemne vode i izazvati ekološku katastrofu.

“Ovaj čovjek je mogao da ugrozi cijeli kvart. Da je došlo do zapaljenja ili većeg curenja, posljedice bi bile nesagledive”, rekao je jedan od inspektora uključenih u istragu, pod uslovom anonimnosti.

Hapšenje i dalje istražne radnje

V. R. je zadržan do 48 sati, nakon čega će uz krivičnu prijavu biti priveden nadležnom tužiocu.

Policija i tužilaštvo nastavljaju intenzivnu istragu s ciljem utvrđivanja porijekla opasnih materija, kao i eventualnih saradnika ili firmi koje su omogućile nabavku i skladištenje ovih supstanci na nelegalan način.


Šta je fenol i zašto je opasan?

Fenol se koristi u industriji za proizvodnju plastike, lijekova, pesticida i sintetičkih vlakana. Međutim, u većim količinama i bez odgovarajućih mjera zaštite, predstavlja hemijsku prijetnju po zdravlje ljudi i životnu sredinu.

U slučajevima curenja ili neadekvatnog skladištenja, fenol isparava i može izazvati masovna trovanja, kao i trajnu štetu tlu i vodi.

Ako se potvrdi da je V. R. svjesno skladištio opasan otpad na javnoj površini i bez potrebnih dozvola i zaštitnih mjera, može se suočiti sa višegodišnjom zatvorskom kaznom, u skladu sa zakonima o zaštiti životne sredine i javne sigurnosti Republike Srbije.

Share your love
Redakcija
Redakcija
Articles: 439

Ne dozvolite da vas zavaravaju. Upalite Senzor.