
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Iz sela Gladovići kod Srebrenice, preko Sarajeva, Njemačke i Richlanda u saveznoj američkoj državi Washington, vodi životni put Dule Mehića, inženjera, inovatora, preduzetnika i dobitnika prestižne nagrade za najbolji mašinski proizvod u medicini. Njegova životna priča potvrđuje staru istinu da se trud, upornost i vjera u vlastite sposobnosti isplate – ma koliko izazovi bili veliki.
– „U gimnaziji je bilo možda sedam – osam đaka po ocjenama boljih od mene, ali ja sam prvi završio fakultet. Iz inata.“, prisjeća se Mehić, s osmijehom koji skriva godine borbe.
Dule je osnovnu školu završio kao vukovac u Osatu, gimnaziju u Srebrenici, a studij Mašinstva upisao u Mostaru. Iako nemirnog duha, od početka je pokazivao izuzetnu ambiciju. U vojsci je odslužio svoj „12+3“ rok, a po povratku u Srebrenicu bivši profesor mu je podrugljivo poručio da je bolje da nađe posao nego da troši očeve pare.
Taj komentar bio je okidač. Dule diplomira prije roka, dobiva posao u „Univerzalu“ u Zvorniku, zasniva porodicu i planira karijeru kao jedini ovlašteni mašinski inženjer za gradnju između Bijeljine i Srebrenice. Međutim, dolazi rat.
Kada Zvornik 1992. godine preuzimaju snage SDS-a i Arkanovi „Tigrovi“, Dule i njegova porodica dvije godine provode u strahu. Uz pomoć prijatelja iz Subotice uspijevaju pobjeći u Njemačku. Bez znanja jezika, Dule se zapošljava u firmi za špediciju namještaja, a zatim faktički preuzima firmu nakon što vlasnik odlazi u penziju.
Ratna BiH mu je u tom trenutku bila previše neuređena za ozbiljan biznis, pa se odlučuje – otići u Ameriku.
Bez znanja engleskog jezika, Dule je prve dane u SAD-u proveo u potpunoj izolaciji. – „Teže mi je bilo tih sedam dana nego u Zvorniku tokom rata“, kaže. Ali ne odustaje. Pohađa kurseve, uči jezik i za samo šest mjeseci upisuje Columbia Basin College, a potom nostrifikuje diplomu i završava master studije na Washington State University.
Ubrzo dobija priliku života – upoznaje dr. Lewisa Zirkla, svjetski poznatog ortopeda i humanistu, koji osniva firmu za izradu medicinske opreme za liječenje slomljenih kostiju u siromašnim zemljama. Dule kreira prvi šaraf, zatim pločice, instrumente, i postaje glavni inženjer, crtač, programer i mentor doktorima.
Dule je u toj firmi ostao 23 godine, radio bez godišnjeg odmora, kreirao desetine proizvoda, a paralelno je vodio i svoju firmu Intelegratton LLC, za proizvodnju opreme za nuklearnu medicinu. Godine 2005. dobio je prestižnu R&D100 nagradu, američki ekvivalent Nobelovoj nagradi za tehničke inovacije.
“Ja sam svaki proizvod, tako da kažem izumio, napravio, testirao na mrtvim ljudima ili životinjama prije nego što bi se dobila dozvola za upotrebu.. Za većinu proizvoda imam patent kao naprimjer za uređaj koji proizvodi izotope koji liječe rak prostate a danas i druge oblike karcinoma”, kaže ovaj uspješni čovjek.
Iako je nudio besplatnu medicinsku opremu i planirao otvoriti fabriku u BiH, naišao je na zid. – „Najviše sam se razočarao u ljekare sa Kliničkog centra“, govori. Svako je, kaže, gledao svoj interes, a njega nije zanimao profit – već doprinos domovini.
Danas Dule ima preko 1.000 dunuma zemlje u SAD, dvije privatne lovačke zone, 14 poslovnih zgrada sa 30-ak firmi koje od njega iznajmljuju prostor. U Sarajevu posjeduje više stanova i poslovnih prostora, a dio kapitala ulaže i na Havaje.
Pored toga, patentirao je uređaj za proizvodnju izotopa koji liječe rak prostate i druge oblike karcinoma.
– „Vrijednost moje imovine je trocifrena, u milionskom iznosu“, kaže kroz osmijeh.
Za kraj, Dule ne filozofira – poruka je jednostavna:
– „Rad, rad i samo rad – ali pošten rad. Ništa ne dolazi preko noći. Ja i moja supruga radili smo dan i noć. I danas radim.“