
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Sigurnosni status predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, kao i ostalih štićenih ličnosti, trenutno je potpuno zadovoljavajući i prati se na dnevnoj osnovi, potvrdio je ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan.
– „U okviru Uprave za obezbjeđenje postoji specijalizovana jedinica zadužena za procjenu ugroženosti. Na osnovu tih analiza određuju se broj angažovanih službenika, vrsta jedinica koje će biti uključene, kao i obim mjera u mjestu boravka i rada štićenih lica“, izjavio je Karan, naglašavajući da su svi postupci usklađeni s važećim bezbjednosnim protokolima.
Procjene se, kako navodi, redovno ažuriraju, a zaštita se prilagođava konkretnim okolnostima. Isti stav dijeli i direktor Policije RS Siniša Kostrešević, koji dodaje da ne postoji potreba za promjenom stepena zaštite ukoliko to ne nalažu sigurnosne analize.
– „Sve zavisi od specifičnosti situacije – mjesta, vremena i okruženja u kojem se štićene ličnosti nalaze“, rekao je Kostrešević.
Podsjećamo, prošle sedmice Milorad Dodik je rasformirao tim specijalaca MUP-a RS koji su ga gotovo četiri mjeseca pratili u stopu. Riječ je o mjeri koja je bila uvedena nakon što su protiv njega bile izdate naredbe o pritvoru i centralna potjernica, u okviru pravosudnih postupaka vođenih na državnom nivou.
Nakon što su te mjere povučene, Dodik je formalno prestao biti bjegunac, čime je i prestala potreba za vanrednim mjerama osiguranja. Specijalci i policajci koji su ga svakodnevno pratili, uključujući i u pokretu i u mjestima njegovog boravka, vraćeni su na redovne dužnosti.
Prema zvaničnim informacijama iz MUP-a RS, nema neposrednih prijetnji po sigurnost predsjednika entiteta, a sve aktivnosti bezbjednosnih službi odvijaju se u okviru utvrđenih protokola i profesionalnih standarda.
Analitičari ocjenjuju da je ova situacija indikator stabilizacije političko-sigurnosne scene u RS, ali i potencijalnog redefinisanja odnosa unutar pravosudnog i policijskog aparata u BiH.