
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Više od stotinu humanitarnih organizacija, uključujući Oxfam, izdalo je zajedničko saopštenje u kojem upozoravaju da je izraelska vlada odgovorna za izgladnjivanje naroda Gaze, što predstavlja ratni zločin prema međunarodnom humanitarnom pravu.
Organizacije navode da su zalihe pomoći iscrpljene, a da su čak i humanitarni radnici prisiljeni čekati u redovima za hranu, uz opasnost da budu ranjeni ili ubijeni.
– “Svakog jutra isto pitanje odjekuje širom Gaze: Hoću li danas jesti?” – stoji u saopštenju, koje dodatno naglašava da su masakri na mjestima distribucije hrane postali svakodnevica.
Prema podacima UN-a, od 13. jula do danas, ubijeno je 875 Palestinaca dok su tražili hranu, a hiljade drugih su ranjene. Najnovija naredba izraelskih snaga o masovnom raseljavanju 20. jula ograničila je Palestince na manje od 12% teritorije Gaze.
Humanitarne organizacije zahtijevaju:
Upozorava se da se humanitarne zalihe, iako postoje u skladištima unutar i oko Gaze, ne mogu distribuirati zbog izraelskih zabrana i restrikcija. U prosjeku se u Gazu dnevno dopremi samo 28 kamiona pomoći, što je daleko od minimalnih potreba za više od dva miliona ljudi.
Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres upozorio je Vijeće sigurnosti da je “humanitarni sistem na samrti” i da je u Gazi zavladala glad bez presedana, uz neuhranjenost, bolesti, i neviđeni nivo razaranja.
Također je izrazio šok zbog napada na prostorije UN-a, uključujući objekte Svjetske zdravstvene organizacije i Kancelarije za projektne usluge, poručivši da su ti objekti “nepovredivi i moraju biti zaštićeni”.
U saopštenju humanitarnih organizacija istaknuto je da djeca sve češće govore roditeljima da “žele ići u raj jer tamo ima hrane”, što svjedoči o razornim psihološkim posljedicama gladi i rata.
– “Humanitarni sistem nije zakazao – on je spriječen da funkcioniše“, poručuju potpisnici, pozivajući države svijeta da ne čekaju više “dozvolu za djelovanje”, već da zaustave opsadu Gaze i isporuku oružja.
Prema njima, simbolične gestove poput zračnog bacanja pomoći smatraju “dimnom zavjesom za nedjelovanje”.
– “Države mogu i moraju spasiti živote – prije nego ne ostane nijedan koji treba spasiti“, zaključuju.