
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Na dan kada se navršava trideset godina od genocida u Srebrenici, u Beču su održana dva izuzetno značajna događaja u organizaciji saveza bh. udruženja u Austriji Consilium Bosniacum: svečano polaganje kamena temeljca za spomenik „Cvijet Srebrenice“ i centralna komemoracija povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve genocida.
⸻
Ceremonija polaganja kamena temeljca za spomenik „Cvijet Srebrenice“ održana je u podne, 6. jula, na Trgu Ujedinjenih nacija u Beču, gdje će ovaj spomenik trajno podsjećati na 8.372 nevino ubijena Bošnjaka u julu 1995. godine.
Događaj je otvorila Merima Rovčanin-Aličković, pozdravljajući prisutne i najavljujući govornike. U ime organizatora prisutnima se obratio Damir Saračević, predsjednik Consilium Bosniacum, naglašavajući važnost izgradnje spomenika kao zaloga za budućnost u kojoj se sjećanje i pravda ne mogu izbrisati.
U ime Grada Beča, riječ je uzela Veronica Kaup-Hasler, članica gradskog vijeća za kulturu, podsjetivši da Beč stoji uz žrtve i preživjele, kao i uz univerzalne vrijednosti ljudskih prava.
Duboko emotivan govor održao je Ramiz Salkić, preživjeli genocida i zastupnik u Narodnoj skupštini RS-a.
Snažne poruke poslali su i Šaban Forić, zamjenik ambasadora BiH u Austriji, te Sevlid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH, koji je poručio da je kolektivna memorija temelj iz kojeg može rasti zdravije društvo.
U simboličnom činu polaganja kamena temeljca učestvovali su svi počasni gosti, uz minutu šutnje i polaganje cvijeća, odajući počast žrtvama genocida.
⸻
U poslijepodnevnim satima, hiljade građana iz cijele Austrije i drugih zemalja okupilo se na Christian-Broda-Platzu, odakle je krenuo mirni marš za istinu i pravdu. Kolona je prošla centralnim ulicama Beča, noseći poruke sjećanja, sućuti i opomene, da bi završila na Maria-Theresien-Platzu, gdje je održana glavna komemoracija.
Program je otvoren snažnim performansom „Cvijet istine i nade“, koji je na umjetnički način odao počast žrtvama i simbolizirao snagu preživjelih. Moderatorica Merima Rovčanin-Aličković zatim je najavila kulturni i govorni dio programa.
Svoj doprinos dali su umjetnici Elnur Mujezinović i Anel Ahmetović, kao i recitatorice Meliha Halilbahić i Fadila Arnautović-Alić, koje su kroz poeziju prenijele bol, ali i dostojanstvo sjećanja.
Posebnu pažnju izazvalo je video obraćanje Andréa Hellera, jednog od najvažnijih austrijskih umjetnika, koji je izrazio solidarnost s preživjelima i jasno osudio zločin genocida.
U ime organizatora obratili su se Damir Saračević, Admir Mehmedović i Azra Merdžan, predstavnici saveza Consilium Bosniacum, koji su ukazali na važnost kontinuiteta u edukaciji, kulturi sjećanja i građanskom angažmanu.
U nastavku su govorili politički i društveni akteri: Aslıhan Bozatemur-Akdağ, zastupnica u bečkom parlamentu, Muna Duzdar, bivša državna sekretarka Austrije, te Amel Tuka, viceprvak svijeta u atletici, koji je prenio lične impresije iz posjeta Srebrenici.
Vrhunac večeri bio je emotivan govor Ramiza Salkića, preživjelog genocida, te obraćanja Šabana Forića i ministra Sevlida Hurtića, koji su pozvali na evropsku i globalnu solidarnost u borbi protiv revizionizma.
Komemoracija je završena uz snažnu poruku:
„Sjećamo se. Da se ne zaboravi. I ne ponovi nikada. I nikome.“