Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Advokatica Mirna Avdibegović: Fikret Hodžić pravosnažno oslobođen

Advokatica Fikreta Hodžića: “Nije osuđen, ali mu ne vraćaju novac”

Share your love

Nakon što je Sud Bosne i Hercegovine odbio zahtjev Fikreta Hodžića i firme F.H. Srebrena malina za povratom privremeno oduzetih sredstava, njihova pravna zastupnica, advokatica Mirna Avdibegović, iznijela je za portal Klix.ba niz ozbiljnih kritika na račun domaćeg pravosuđa, tvrdeći da su u ovom slučaju prekršena temeljna pravna načela i ustavna prava njenog klijenta.

“Sud se poziva na presude koje više ne postoje”

Kako je Avdibegović pojasnila, zahtjev za povratom sredstava podnesen je u skladu sa zakonom nakon što su Hodžić i pravno lice F.H. Srebrena malina pravosnažno oslobođeni svih tačaka potvrđene optužnice, a prethodne presude u osuđujućem dijelu su ukinute, uključujući i odlukom Ustavnog suda BiH.

“Sud BiH u istom rješenju potvrđuje da više ne postoji nijedna pravna odluka o oduzimanju imovine, ali uprkos tome – odbija zahtjev za povrat sredstava, pozivajući se na presude koje su ukinute i koje više ne važe,” kaže Avdibegović.

Ona upozorava da Sud time krši načelo pravne sigurnosti i da “de facto pokušava zadržati posljedice presuda koje su pravno nepostojeće”.

“Odluke donose mediji, ne sudovi”

Posebno oštro je reagovala na činjenicu da je informacija o odbijanju zahtjeva prvo objavljena u medijima, a tek naknadno dostavljena punomoćnicima. Time se, tvrdi, nanosi direktna šteta ugledu i pravima njenog branjenika, te se ruši povjerenje u institucionalnu komunikaciju i pravnu jednakost.

“Naše odluke saznajemo iz medija. Ako to nije slika institucionalne slabosti, ne znam šta jeste,” ističe.

Pravna i ustavna pitanja bez odgovora

Advokatica upozorava da Sud BiH u rješenju čak navodi da se “potvrđuje oduzimanje imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom”, iako nema takve presude, niti postoji zakonska osnova da sudija pojedinac može potvrđivati nešto što ne postoji.

“Koje oduzimanje? Koja imovinska korist? Sud se poziva na pravno nepostojeće akte. Time se ne štiti zakon, već se stvara anarhija,” poručuje.

Dodaje da su uložili žalbu zbog nezakonite primjene prava, te naglasila da će biti nastavljeni svi pravni koraci u cilju zaštite prava njenih klijenata.

“Ne može se suditi dva puta za istu stvar”

Na tvrdnje da bi se predmet mogao “spustiti” drugim tužilaštvima, odgovara jasnim pravnim stavom: “Ne bis in idem” – niko ne može biti suđen dva puta za isto djelo. Hodžić je, kaže, već pravosnažno oslobođen za djela koja mu se stavljaju na teret.

“U ponovljenom postupku, Tužilaštvo BiH je na samom kraju izmijenilo optužnicu, pokušavajući mu staviti novo djelo – Zloupotrebu položaja. To je pravno neprihvatljivo. Sud je ispravno odbio takvu optužnicu. Ali opasnost ostaje ako neko smatra da se proces može voditi iznova. To je direktan napad na vladavinu prava.”

Poziv struci i javnosti

Avdibegović je pozvala pravnu i stručnu javnost da se uključi i reaguje na kršenje osnovnih pravnih načela, kao i svih građana BiH da shvate da ovo nije slučaj samo jednog čovjeka, već borba za princip jednakosti pred zakonom.

“Ako se danas može suditi Fikretu Hodžiću bez osnova, šta to znači za bilo kojeg građanina sutra? Pravna država počinje od najtežih slučajeva. Ako se oni ruše, ruše se svi stubovi prava.”

Share your love
Redakcija
Redakcija
Articles: 566

Ne dozvolite da vas zavaravaju. Upalite Senzor.