Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Elektroprivreda BiH

Elektroprivreda: Nema drastičnog poskupljenja struje, većina građana ostaje zaštićena

Share your love

Povodom brojnih medijskih izvještaja i, kako tvrde, širenja neistinitih informacija u javnosti, iz JP Elektroprivreda BiH danas su se oglasili saopćenjem u kojem pojašnjavaju detalje novog sistema obračuna potrošnje električne energije, ističući da su promjene minimalne i da više od 70 posto domaćinstava ostaje u okviru najpovoljnije, tzv. „zelene“ tarife.

Iz preduzeća naglašavaju da je netačno da je granica zelene tarife postavljena na 300 kWh, kako su objavili pojedini portali, te ističu da je tačna granica 350 kWh, čime je, prema njihovim riječima, dodatno zaštićen interes višečlanih porodica koje imaju nešto veću potrošnju, ali i dalje ostaju unutar najnižeg tarifnog opterećenja.

Također demantuju tvrdnje da novi tarifni model nije predviđen pravilnicima, pojašnjavajući da je diferencijacija cijena po količini potrošnje jasno propisana važećim Pravilnikom o metodologiji za utvrđivanje cijena.

“EP BiH trenutno na sebe preuzima 11% razlike između prodajne i nabavne cijene struje kako bi zaštitila kupce od tržišnih poremećaja. Međutim, rast potrošnje povećava potrebu za dodatnom energijom koja se mora kupovati po znatno višim cijenama. Zbog toga stalno apelujemo na građane da racionalno troše energiju kako bi se izbjegla nova poskupljenja”, poručuju iz preduzeća.

Elektroprivreda BiH se, navodi se dalje, suočava s brojnim izazovima: nedostatak preko milion tona uglja godišnje, akumulirani dugovi rudnika u iznosu od 1,3 milijarde KM, troškovi zatvaranja rudnika i socijalnog zbrinjavanja rudara, te nemogućnost bržeg prelaska na obnovljive izvore energije zbog birokratskih barijera i zabrana raspolaganja državnom imovinom.

U saopćenju se iznosi i struktura proizvodnje električne energije u sve tri elektroprivrede u BiH:

  • EP BiH: 80% iz termoelektrana (TE), 20% iz hidroelektrana (HE),
  • EP RS: 50% TE – 50% HE,
  • EP HZHB: 90% HE – 10% vjetroelektrana (VE).

Zbog te strukture, EP BiH se nalazi u najtežem položaju, jer se većinom oslanja na termoelektrane s višim troškovima i sve češće mora kupovati struju na tržištu, gdje su cijene osjetno više.

„Zajednički smo pokrenuli inicijativu prema nadležnim entitetskim i državnim institucijama, regulatorima i elektroprivredama u cilju postizanja bolje koordinacije i stabilnosti cijena. Održan je i sastanak na kojem su približeni stavovi o ključnim energetskim pitanjima“, navode iz EP BiH.

Na kraju, poručuju da bez obzira na izazove i pritiske, građani Federacije BiH i dalje imaju jednu od najnižih cijena električne energije u regionu, te da će učiniti sve da se taj standard očuva i u narednom periodu.

Share your love
Redakcija
Redakcija
Articles: 632

Ne dozvolite da vas zavaravaju. Upalite Senzor.