Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Firma Viaduct ne postoji na adresi u Portorožu

Firma bez računa i zaposlenih: Otkud ‘Viaductu’ troškovi postupka od 11,2 miliona KM?

Share your love

Sporazum iz 2017. između Savjeta ministara BiH i Vlade RS otkriva šokantne detalje arbitraže: Slovenačka firma bez zaposlenih i s upitnim računima, dobila desetine miliona, a sve plaćaju građani BiH – iz akciza za puteve!

Dok se domaće institucije i dalje prepucavaju oko toga ko će platiti presuđeni dug firmi Viadukt d.o.o. Portorož, finansijski izvještaj Pravobranilaštva BiH za 2024. godinu razotkriva zastrašujuće nelogičnosti u ovom međunarodnom sporu – od sumnjivih računa, preko firmi bez zaposlenih, do dodatnih troškova od više od 11 miliona maraka za arbitražu koja se vodila putem aplikacije Zoom!

Kolaps institucija, tišina vlasti

Spor je okončan 2022. godine u korist slovenačke strane, a BiH je obavezana da isplati gotovo 40 miliona eura na ime odštete, plus dodatne troškove, što s kamatama premašuje 100 miliona KM.

Uprkos tome, vlasti Republike Srpske, koje su se 2017. godine obavezale preuzeti sve troškove arbitraže, godinama šute o ovoj aferi. Računi BHANSA-e su zbog neplaćenog duga već bili blokirani u Briselu, a tek prošle sedmice visoki predstavnik odlučuje da se dug isplati novcem prikupljenim od akciza – direktno iz džepova građana.

Troškovi bez objašnjenja: 11,2 miliona KM za šta tačno?

Prema izvještaju Pravobranilaštva BiH, Slovenci su na prvobitni iznos tužbe od 39,8 miliona eura dodali i 5,68 miliona eura (11,2 miliona KM) troškova postupka, plus 343.000 dolara za predujam. Revizija navodi da firma Viadukt nema nijednog zaposlenog, niti vjerodostojne račune, a arbitražni proces je vođen online.

Sve potpisano – sve zaboravljeno?

Sporazumom iz jula 2017. godine, kojeg su potpisali Savjet ministara BiH i Vlada RS, jasno je definisano da će Republika Srpska snositi sve troškove advokata, eksperata i samog arbitražnog postupka, kao i sve moguće novčane obaveze prema tužiocu.

No, kada je došlo vrijeme za plaćanje, odgovornost je pala na institucije BiH i indirektno – građane. Bez ijednog zvaničnog izvinjenja, bez preuzimanja odgovornosti.

Politički skandal bez krivaca

Javna je tajna da je Viadukt godinama bio predmet sumnji, a sada, kada je odluka arbitraže konačna, postaje jasno da je neko u ime građana potpisao obaveze koje sad svi plaćamo. Firma koja faktički ne postoji, i postupak koji se vodio daleko od očiju javnosti, rezultirao je dugom koji može ozbiljno ugroziti infrastrukturne projekte u BiH.

Građani plaćaju, institucije šute

Umjesto da se raspravlja o odgovornosti potpisnika sporazuma, zaštiti državnog budžeta i interesima poreskih obveznika, institucije ulaze u političku šutnju – dok se milioni izdvajanjem akciza odlijevaju slovenačkom preduzeću s nultom transparentnošću.

Dokle će BiH plaćati greške tajnih dogovora i sumnjivih arbitraža? I ko će – ako iko – snositi odgovornost za ovo finansijsko poniženje države?


Piše: Redakcija | Izvor: Pravobranilaštvo BiH / Raport / Finansijski izvještaji

Share your love
Redakcija
Redakcija
Articles: 621

Ne dozvolite da vas zavaravaju. Upalite Senzor.