
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Libanski ljevičarski aktivista Georges Abdallah, koji je postao simbol solidarnosti s palestinskim narodom, pušten je na slobodu nakon više od četiri decenije provedenih u francuskom zatvoru. Njegovo oslobađanje izazvalo je brojne reakcije širom svijeta.
Georges Ibrahim Abdallah, 74-godišnji libanski državljanin, bivši učitelj i politički aktivista, pušten je u petak rano ujutro iz zatvora u Lannemazanu na jugu Francuske. Odmah nakon izlaska, prebačen je na let za Bejrut, gdje ga je dočekala podrška simpatizera.
Abdallah je uhapšen 1984. godine u Lyonu i kasnije osuđen na doživotnu kaznu zatvora zbog suučesništva u ubistvima dvojice diplomata – američkog Charlesa Raya i izraelskog Yakova Barsimantova. Napadi su izvedeni 1982. godine u Francuskoj, a povezani su s njegovom organizacijom Libanonske oružane revolucionarne frakcije (LARF), marksističko-lenjinističkom grupom koja je podržavala palestinsku borbu.
Iako je Abdallah imao pravo na uvjetni otpust još od 1999. godine, svi njegovi zahtjevi za oslobađanje su godinama odbijani. Njegovi advokati i pristalice tvrde da su SAD i Izrael vršili pritisak na francuske vlasti da spriječe njegovo puštanje.
Godine 2013, tadašnja američka državna sekretarka Hillary Clinton pisala je francuskoj vladi tražeći načine da se ospori odluka o njegovom oslobađanju. Ministar unutrašnjih poslova Manuel Valls tada je odbio potpisati nalog za protjerivanje – što je bio uslov za njegovo oslobađanje.
Tokom svih godina zatvora, Abdallah je ostao ikona ljevičarskih pokreta, posebno onih koji podržavaju palestinsku borbu. Njegovo lice pojavljivalo se na brojnim transparentima, a tri francuske općine pod ljevičarskim vodstvom proglasile su ga počasnim građaninom.
“Ovo je pobjeda pravde, ali i politička sramota za Francusku,” izjavio je njegov advokat Jean-Louis Chalanset, ističući kako je Abdallah u zatvoru ostao isključivo zbog vanjskog političkog utjecaja.
Rođen u kršćanskoj porodici u sjevernom Libanu, Abdallah je politički radikaliziran krajem 1970-ih, u vrijeme kada je Liban bio pogođen krvavim građanskim ratom i dvostrukom izraelskom invazijom (1978. i 1982.). Njegova organizacija LARF djelovala je protiv izraelskih i američkih ciljeva u Evropi, kao znak otpora protiv njihove politike na Bliskom istoku.
U intervjuu iz zatvora rekao je da je ostao priseban kroz godine tako što je fokus zadržao na palestinskoj borbi i solidarnosti. Na zidovima ćelije držao je sliku Che Guevare, a stol mu je bio prekriven novinama i razglednicama pristalica iz cijelog svijeta.
Prema pisanju Le Mondea, nijedan zatvorenik povezan s palestinskom borbom, uključujući i one osuđene u Izraelu, nije proveo više od 40 godina iza rešetaka. Georges Abdallah je proveo čak 41 godinu – što ga čini najduže zatvorenim Evropljaninom u ovom kontekstu.
Sud je uslovio njegovo oslobađanje trenutnim protjerivanjem iz Francuske. On više ne predstavlja “prijetnju”, navodi se u presudi, a dužina njegovog zatvora ocijenjena je kao “nesrazmjerna”.
Abdallah je sada u Bejrutu, gdje će – kako se očekuje – nastaviti s političkim i aktivističkim djelovanjem, iako u znatno drugačijem kontekstu nego tokom 1980-ih.