Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Milorad Dodik, Sena Uzunović

Tužilaštvo BiH šuti o prijavi protiv Dodika: Sutkinja Uzunović traži odgovornost za lažno prijavljivanje i pokušaj podmićivanja

Share your love

Prošlo je više od deset dana otkako je portal Detektor uputio zvaničan upit Tužilaštvu Bosne i Hercegovine o statusu krivične prijave koju je protiv predsjednika entiteta Republika Srpska Milorada Dodika podnijela sutkinja Državnog suda Sena Uzunović, no odgovor do danas nije stigao.

Prijava je podnesena krajem februara dežurnom tužiocu Igoru Dubaku, i to za krivična djela lažnog prijavljivanja i davanja dara ili drugih oblika koristi, nakon što je Dodik u javnosti iznio tvrdnju da mu je sutkinja preko rođaka tražila novac kako bi izrekla oslobađajuću presudu.

– Neposredno nakon presude, dok sam davala izjavu kao svjedok u drugom predmetu, iskoristila sam priliku da zatražim otvaranje novog KTA predmeta i podnijela prijavu zbog lažnog prijavljivanja putem medija, kao i eventualnog pokušaja podmićivanja – izjavila je Uzunović za Detektor.

Podsjetimo, sutkinja Uzunović je donijela nepravosnažnu presudu kojom je Milorad Dodik osuđen na godinu dana zatvora i zabranu obavljanja funkcije u trajanju od šest godina, zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH.

Tokom izricanja te presude i nakon nje, sutkinja je bila izložena prijetnjama na društvenim mrežama, zbog čega su pripadnici SIPA-e uhapsili Marka Plavšića i Ljubana Jukića, koji su potom pritvoreni na mjesec dana.

I pored ozbiljnosti optužbi koje je sutkinja iznijela, iz Tužilaštva BiH nije stigla nikakva informacija o tome da li je predmet formiran, u kojoj je fazi, niti da li je Dodik uopšte saslušan u vezi s navodima.

Direktorica Transparency Internationala BiH Ivana Korajlić kaže da institucije imaju zakonsku obavezu da bar informišu javnost o osnovnim fazama postupka, ali da Tužilaštvo BiH pokazuje selektivan pristup komunikaciji s javnošću.

– I mi smo primijetili da često ne odgovaraju ni na najosnovnije upite, pravdajući se mogućim ugrožavanjem istrage, iako se ne traže osjetljivi detalji već samo faza postupka – navela je Korajlić.

Advokatica Adna Dobojlić naglašava da je nevažno ko podnosi prijavu – obični građanin ili sudija – i da pravosudni sistem mora pokazati jednak tretman za sve.

– Ne smije biti razlike u postupanju prema građaninu i javnoj osobi. Istraga mora da se vodi profesionalno i bez političkog uticaja – kazala je Dobojlić.

Iz Ureda za odnose s javnošću Tužilaštva BiH ranije je saopšteno da će odgovore na medijske upite davati petkom poslije 13 sati, no u ovom slučaju ni taj termin nije ispoštovan.

U međuvremenu se očekuje i drugostepena presuda protiv Dodika u slučaju nepoštivanja odluka visokog predstavnika, što bi moglo dodatno zakomplicirati njegov politički status – ali i odnose unutar pravosuđa, ako se utvrdi da su izjave koje je davao protiv sutkinje bile lažne i s ciljem diskreditacije.

Pravda, kako poručuju iz više organizacija civilnog društva, ne smije biti selektivna, a Tužilaštvo BiH mora pokazati transparentnost – posebno kada su u pitanju visoki zvaničnici.

Share your love
Redakcija
Redakcija
Articles: 567

Ne dozvolite da vas zavaravaju. Upalite Senzor.