
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Zastupnik Emrić i bivši ministar Pećanac upozoravaju: Prekršeni zakoni, zloupotrijebljena ovlaštenja, a institucije šute
Povratak Darka Ćuluma na funkciju direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) izazvao je brojne reakcije i upozorenja o kršenju zakona, institucionalnoj neodgovornosti i sigurnosnim posljedicama.
Kako navodi Jasmin Emrić, zastupnik u Parlamentarnoj skupštini BiH, Ćulum nema više pravni osnov da bude direktor SIPA-e, jer je podnio ostavku i zahtjev za otkaz, što je, prema Članu 119 Zakona o policijskim službenicima BiH, dovelo do gubitka statusa policijskog službenika i automatskog prekida radnog odnosa.
“Situacija je s pravnog stanovišta potpuno jasna. Darko Ćulum više nije policijski službenik i nema pravo da se vrati u SIPA-u. Svako drugo tumačenje je kršenje zakona”, rekao je Emrić za N1.
Emrić je pojasnio da, čak i da nije podnio zahtjev za otkaz, Ćulum je bio dužan ostati na funkciji do formalnog razrješenja od strane Vijeća ministara BiH, u skladu sa članom 68 Zakona o upravi. Kako je, međutim, odmah napustio funkciju i prešao u MUP RS, to se smatra prekidom radnog odnosa po sili zakona.
Također, upozorava na teže disciplinske povrede, jer Ćulum 80 dana nije dolazio na posao, a zakon predviđa da tri dana neopravdanog izostanka predstavljaju osnov za otkaz.
“Svi koji su mu omogućili povratak u SIPA-u, a nisu riješili njegov pravni status niti pokrenuli disciplinske postupke, moraju snositi odgovornost. Oni su saučesnici u nezakonitim radnjama”, naglašava Emrić.
Ćulum je ostavku podnio u trenutku kada je predsjednik RS Milorad Dodik pozvao sve Srbe da napuste SIPA-u, nakon što je Sud BiH izrekao osuđujuću presudu Dodiku. Nedugo nakon toga, Ćulum se pojavio u MUP-u RS, gdje je bio predviđen za savjetničku funkciju kod direktora policije RS Siniše Kostreševića.
Tri mjeseca kasnije, Ćulum se vraća na čelo SIPA-e, tvrdeći da je “opozvao ostavku” – iako pravni okvir ne poznaje takvu mogućnost.
Oglasio se i bivši ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Nermin Pećanac, upozoravajući da Ćulumov povratak predstavlja ozbiljan sigurnosni rizik za BiH. Prozvao je Vijeće ministara BiH zbog pasivnosti i nečinjenja u ovom slučaju.
“Ovo nije samo pravni, već i sigurnosni problem. Ćulum je u političkom i operativnom smislu povezan s krugovima koji podrivaju institucije BiH. Vijeće ministara mora odmah reagirati”, poručio je Pećanac.
Emrić je jasno naveo da je za SIPA-u nadležno Ministarstvo sigurnosti BiH, odnosno u konačnici Vijeće ministara BiH. Oni su dužni donijeti formalno rješenje o statusu Ćuluma i pokrenuti odgovarajuće disciplinske i pravne postupke.
“Situacija je zakonski jasna, ali institucije su opet zakazale. Umjesto zakonitosti, svjedočimo institucionalnoj parodiji”, zaključio je Emrić.