
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Amor Mašović, dugogodišnji član Kolegija Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine, upozorio je u razgovoru za televiziju N1 da su grobnice žrtava genocida u Srebrenici prekopavane godinama nakon rata – pa čak i danas.
Prema njegovim riječima, posjeduju vjerodostojne informacije o lokacijama masovnih grobnica, ali one nerijetko ostaju prazne jer su tijela naknadno premještena.
“Činjenica je da mi na teritorijama, za koje raspolažemo vjerodostojnim informacijama gdje se nalaze, nismo našli grobnice, što dokazuje da se one i danas premještaju,” rekao je Mašović.
Posebno je potresan primjer šest mladića iz Srebrenice koje su kod Trnova strijeljali pripadnici paravojne formacije “Škorpioni”. Njihovi posmrtni ostaci pronađeni su u sekundarnoj grobnici na Rogoju, umotani u reklamne vreće s datumom proizvodnje iz 2000. godine.
“To nisu mogli uraditi obični mještani. To je neko organizirano radio, i to nakon rata,” istakao je Mašović, aludirajući na prikrivanje tragova zločina.
Pozvao je politički vrh Republike Srpske, obavještajne službe i sve one koji imaju informacije o nestalim osobama da ih podijele – putem aplikacija, anonimnih brojeva ili na bilo koji drugi način. No, dodao je kako je teško očekivati saradnju kada “predsjednik RS negira i psuje genocid”.
Mašović, koji danas obnaša funkciju državnog parlamentarca, naglasio je važnost nove tehnologije u identifikaciji žrtava. Zahvaljujući naprednim laboratorijskim analizama koje se sada provode i u Den Hagu, moguće je identifikovati i one ostatke za koje ranije nije bilo moguće utvrditi identitet – čak i ako se dostavi uzorak krvi daljnje rodbine.
“Na taj način neki skeletni ostaci koji su ekshumirani prije deceniju danas dobijaju svoja imena i prezimena,” poručio je.
Mašović je zaključio da porodice žrtava i dalje tragaju za svojim najmilijima, iako su mnogi već ukopani kao nekompletni skeleti – jer su tijela prebacivana iz jedne masovne grobnice u drugu, kako bi se sakrili tragovi genocida.
U Bosni i Hercegovini, i gotovo tri decenije nakon rata, istina se još uvijek otkopava iz zemlje.