
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Jelena Karleuša ponovno je izazvala buru u javnosti nakon što su na društvenim mrežama osvježene dvije njene suprotstavljene izjave o genocidu u Srebrenici. Javnost u Bosni i Hercegovini, kao i širom regiona, burno je reagovala, optužujući pjevačicu za licemjerje i politički oportunizam.
Naime, u julu 2014. godine Karleuša je na društvenim mrežama izrazila duboku empatiju prema žrtvama srebreničkog genocida. Njena objava tada je sadržavala snažnu poruku:
„Počnite da brojite do 8.372… Uz svaki izgovoreni broj, zamislite da je jedan ČOVEK pao… Zar je moguće da se to desilo? Da.“
Time je, bez zadrške, priznala zločin i pozvala na odgovornost, a njen stav naišao je na odobravanje mnogih koji su prepoznali hrabrost u javnom suočavanju s istinom.
Međutim, deset godina kasnije, uslijedila je objava koja je sve to poništila. U julu 2024. Karleuša je napisala:
„Genocid je sistematsko ubijanje dece, starih, mladih, muškaraca, žena… REDOM SVIH DA SE SATRE SEME. To je na prostorima Balkana doživeo samo jedan narod. SRPSKI. I ni jedan drugi.“
Ova izjava, izrečena upravo uoči obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, naišla je na oštre osude. Mnogi su je optužili za negiranje međunarodno priznate istine, vrijeđanje dostojanstva žrtava i uvlačenje kolektivne srpske žrtve u kontekst u kojem ne pripada – barem ne u odnosu na presude Međunarodnog suda pravde i Haškog tribunala, koji su zločin u Srebrenici pravno okvalifikovali kao genocid.
Na platformama poput X (bivši Twitter), korisnici su usporedili ove dvije objave i poručili Karleuši da se „stidi“, da je „prodala istinu za režimsku milost“, te da je iz „opasne žene koja je znala šta znači istina, postala propagandni megafon vlasti“.
Promjena tona u njenim izjavama mnogi povezuju s njenim političkim približavanjem vladajućoj strukturi u Srbiji i predsjedniku Aleksandru Vučiću. Kritičari tvrde da je upravo ta bliskost presudila da Karleuša žrtvuje dosljednost svojih stavova zarad popularnosti u režimskim medijima i pristupa pozicijama moći.
Ovakav zaokret nije ostao bez posljedica. U Sanskom Mostu je nedavno otkazan njen koncert upravo zbog navedenih izjava. Organizatori su jasno poručili da nema mjesta za govor mržnje i negiranje zločina, te da događaji koji promoviraju dostojanstvo i zajedništvo ne mogu tolerisati revizionizam.
U vremenu kada se istina o prošlosti i dalje osporava, moralna dosljednost javnih ličnosti postaje test njihove stvarne hrabrosti. Jelena Karleuša, poručuju mnogi, taj test nije položila.