Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Beč odaje počast žrtvama genocida u Srebrenici

Beč odaje počast žrtvama genocida u Srebrenici: Položen kamen temeljac za spomenik i održana velika komemoracija

Share your love

Na dan kada se navršava trideset godina od genocida u Srebrenici, u Beču su održana dva izuzetno značajna događaja u organizaciji saveza bh. udruženja u Austriji Consilium Bosniacum: svečano polaganje kamena temeljca za spomenik „Cvijet Srebrenice“ i centralna komemoracija povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve genocida.

SPOMENIK „CVIJET SREBRENICE“ – TRAJNI ZNAK PAMĆENJA U SRCU BEČA

Ceremonija polaganja kamena temeljca za spomenik „Cvijet Srebrenice“ održana je u podne, 6. jula, na Trgu Ujedinjenih nacija u Beču, gdje će ovaj spomenik trajno podsjećati na 8.372 nevino ubijena Bošnjaka u julu 1995. godine.

Događaj je otvorila Merima Rovčanin-Aličković, pozdravljajući prisutne i najavljujući govornike. U ime organizatora prisutnima se obratio Damir Saračević, predsjednik Consilium Bosniacum, naglašavajući važnost izgradnje spomenika kao zaloga za budućnost u kojoj se sjećanje i pravda ne mogu izbrisati.

Ceremonija polaganja kamena temeljca za spomenik „Cvijet Srebrenice“

U ime Grada Beča, riječ je uzela Veronica Kaup-Hasler, članica gradskog vijeća za kulturu, podsjetivši da Beč stoji uz žrtve i preživjele, kao i uz univerzalne vrijednosti ljudskih prava.

Duboko emotivan govor održao je Ramiz Salkić, preživjeli genocida i zastupnik u Narodnoj skupštini RS-a.

Snažne poruke poslali su i Šaban Forić, zamjenik ambasadora BiH u Austriji, te Sevlid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH, koji je poručio da je kolektivna memorija temelj iz kojeg može rasti zdravije društvo.

U simboličnom činu polaganja kamena temeljca učestvovali su svi počasni gosti, uz minutu šutnje i polaganje cvijeća, odajući počast žrtvama genocida.

MEĐUNARODNI DAN SJEĆANJA – MIRNI MARŠ I KOMEMORACIJA U SRCU GRADA

U poslijepodnevnim satima, hiljade građana iz cijele Austrije i drugih zemalja okupilo se na Christian-Broda-Platzu, odakle je krenuo mirni marš za istinu i pravdu. Kolona je prošla centralnim ulicama Beča, noseći poruke sjećanja, sućuti i opomene, da bi završila na Maria-Theresien-Platzu, gdje je održana glavna komemoracija.

Program je otvoren snažnim performansom „Cvijet istine i nade“, koji je na umjetnički način odao počast žrtvama i simbolizirao snagu preživjelih. Moderatorica Merima Rovčanin-Aličković zatim je najavila kulturni i govorni dio programa.

Svoj doprinos dali su umjetnici Elnur Mujezinović i Anel Ahmetović, kao i recitatorice Meliha Halilbahić i Fadila Arnautović-Alić, koje su kroz poeziju prenijele bol, ali i dostojanstvo sjećanja.

Posebnu pažnju izazvalo je video obraćanje Andréa Hellera, jednog od najvažnijih austrijskih umjetnika, koji je izrazio solidarnost s preživjelima i jasno osudio zločin genocida.

U ime organizatora obratili su se Damir Saračević, Admir Mehmedović i Azra Merdžan, predstavnici saveza Consilium Bosniacum, koji su ukazali na važnost kontinuiteta u edukaciji, kulturi sjećanja i građanskom angažmanu.

U nastavku su govorili politički i društveni akteri: Aslıhan Bozatemur-Akdağ, zastupnica u bečkom parlamentu, Muna Duzdar, bivša državna sekretarka Austrije, te Amel Tuka, viceprvak svijeta u atletici, koji je prenio lične impresije iz posjeta Srebrenici.

Vrhunac večeri bio je emotivan govor Ramiza Salkića, preživjelog genocida, te obraćanja Šabana Forića i ministra Sevlida Hurtića, koji su pozvali na evropsku i globalnu solidarnost u borbi protiv revizionizma.

Komemoracija je završena uz snažnu poruku:

„Sjećamo se. Da se ne zaboravi. I ne ponovi nikada. I nikome.“

Share your love
Redakcija
Redakcija
Articles: 353

Ne dozvolite da vas zavaravaju. Upalite Senzor.