Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Predsjednik Republike Srpske i bjegunac od bh. pravosuđa Milorad Dodik

Riječ stručnjaka: Dodikova predaja otkrila kriminal u Sudu i Tužilaštvu BiH

Share your love

Profesor ustavnog prava i kolumnista Oslobođenja Milan Blagojević oštro je reagovao na odluku Suda BiH i Tužilaštva BiH da predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku ukinu pritvor nakon što se, po prethodnom dogovoru, dobrovoljno pojavio na saslušanju. U autorskom tekstu koji je objavio BNTV, Blagojević je detaljno obrazložio zašto ovakav postupak predstavlja ne samo poniženje pravne države, već i potencijalno krivično djelo od strane državnih tužilaca i sudija.

Milan Blagojević, profesor ustavnog prava 

“Nakon prijetnji – poniznost”

Blagojević podsjeća da je Dodik mjesecima otvoreno negirao nadležnosti državnih institucija, nazivajući Sud i Tužilaštvo BiH „neustavnim“, i da je upravo on bio spiritus movens zakona u NSRS kojim se pokušalo zabraniti djelovanje ovih institucija na teritoriji RS. Međutim, isti taj Dodik se, kako Blagojević navodi, „hladnokrvno i u tajnosti“ pojavio u Sarajevu, dao iskaz, te otišao kao slobodan čovjek, čime je de facto priznao legitimitet tih istih institucija.

Gdje je nestala osnovana sumnja?

Blagojević ističe da su pritvor i potjernica za Dodikom prethodno određeni zbog „osnovane sumnje“ da je počinio krivično djelo napada na ustavni poredak BiH – jedno od najtežih djela iz Krivičnog zakona BiH. U takvim okolnostima, ističe autor, ni Tužilaštvo ni Sud nisu imali zakonsku osnovu za pregovaranje s osumnjičenim, već su morali sprovesti pritvor i provesti ga kroz redovnu proceduru.

– „Pregovaranje sa bjeguncem protiv kojeg je na snazi potjernica je ne samo nezakonito, već predstavlja ozbiljnu zloupotrebu službenog položaja“, navodi Blagojević.

Nezakonite radnje i propusti

Blagojević optužuje Tužilaštvo BiH da je namjerno izostavilo zakonom propisane mjere, poput oduzimanja putnih isprava, zabrane korištenja lične karte za prelazak granice i zabrane izdavanja novih pasoša, iako je protiv Dodika prethodno bila raspisana međunarodna potjernica zbog opasnosti od bjekstva.

– „Zakon o krivičnom postupku BiH (čl. 126 stav 2) jasno predviđa ove mjere u slučaju rizika od bijega, ali Tužilaštvo to nije ni predložilo, niti je Sud to naložio. To nije slučajnost – to je dogovor“, zaključuje on.

Pravosudna kriza bez presedana

Kao dodatni dokaz ozbiljnosti pravne povrede, Blagojević se poziva i na član 136 ZKP BiH, koji sudiji ostavlja diskreciono pravo da odbije ukidanje pritvora ako okolnosti slučaja to zahtijevaju. U slučaju Dodika, sudija je, prema njegovim riječima, „bez imalo zadrške“ prihvatio prijedlog tužilaštva i „ispunio sve iz pregovora“.

Poziv na odgovornost

U zaključku, Blagojević zahtijeva hitno pokretanje disciplinskog i krivičnog postupka protiv tužilaca i sudija uključenih u ovaj slučaj. On poziva Kancelariju disciplinskog tužioca VSTV-a da reaguje, a pravosuđe da pokaže da nije trajno kapituliralo pred političkom moći.

– „Zakon mora važiti za sve ili ne važi ni za koga“, poručuje Blagojević, nazivajući cijeli slučaj „pravosudnim skandalom decenije“ i opasnim presedanom koji ozbiljno narušava povjerenje građana u pravnu državu.

Share your love
Redakcija
Redakcija
Articles: 344

Ne dozvolite da vas zavaravaju. Upalite Senzor.