
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Odluka Narodne skupštine Republike Srpske o formiranju rezervnog sastava policije izazvala je prve ozbiljne međunarodne reakcije. Ambasada Ujedinjenog Kraljevstva u Bosni i Hercegovini oglasila se saopćenjem u kojem izražava zabrinutost i poziva na preispitivanje zakona koji bi, prema njihovim riječima, mogao voditi ka destabilizaciji i nepotrebnoj eskalaciji tenzija.
– Odluka o formiranju rezervnih snaga policije Republike Srpske je nepotrebna i vodi ka eskalaciji. Bolje bi bilo uložiti napore u jačanje i efikasnost postojećih policijskih snaga – navodi se u saopćenju Ambasade Velike Britanije.
Zajedno sa ostalim međunarodnim partnerima, Velika Britanija pozvala je vlasti RS-a da povuku ili makar preispitaju kontroverzni prijedlog zakona.
Podsjećamo, Narodna skupština RS jučer je usvojila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, kojim se prvi put uvodi mogućnost osnivanja rezervnog sastava policije.
Ministar unutrašnjih poslova RS, Siniša Karan, pravdao je ovu odluku “operativnim potrebama”, naglasivši da se zakon donosi u kontekstu “jačanja sigurnosnih kapaciteta u vanrednim okolnostima poput prirodnih nepogoda ili zdravstvenih kriza”. Karan je istakao da trenutno postoji manjak od preko 1.000 aktivnih policajaca, te da će rezervni sastav činiti maksimalno 20% ukupnog broja službenika i biti angažovan “isključivo po potrebi”.
Međutim, iako se zakon formalno poziva na sigurnosne izazove, mnogi politički analitičari i predstavnici međunarodne zajednice upozoravaju da ova odluka dolazi u kontekstu sve češćih najava secesionističkih koraka iz Banje Luke, što dodatno pojačava tenzije u ionako nestabilnom okruženju.
Zanimljivo je da se ova inicijativa prvi put pojavila još 2019. godine, ali je tada povučena upravo zbog snažnog međunarodnog pritiska, uključujući i američke i evropske diplomate, koji su izrazili bojazan da bi se na ovaj način mogle stvoriti paralelne vojne ili paravojne strukture.
Ostaje da se vidi da li će ovaj put međunarodni pritisak uroditi plodom ili će vlasti u RS-u ustrajati na formiranju rezervne policije, što bi moglo otvoriti novo poglavlje političke krize u Bosni i Hercegovini.