
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Odluka predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da pomiluje četvoricu aktivista Srpske napredne stranke (SNS) optuženih za brutalan napad na studente u Novom Sadu izazvala je žestoke reakcije javnosti, opozicije i građanskih pokreta širom zemlje. Nakon objave pomilovanja, studentski pokreti su pozvali na masovne blokade gradova, uz poruke da država štiti napadače umjesto žrtava.
Incident koji je doveo do ove odluke dogodio se krajem januara 2024. u Novom Sadu, kada su aktivisti SNS-a bejzbol palicama napali grupu studenata dok su lijepili plakate. U napadu je jednoj studentici slomljena vilica. Tadašnji premijer Miloš Vučević, inače predsjednik SNS-a, podnio je ostavku – čime je faktički pala Vlada Srbije.
Ipak, Ministarstvo pravde 2. jula 2025. dostavilo je Osnovnom sudu u Novom Sadu odluku o pomilovanju, kojom su K. S. (30), R. D. (22), B. N. (22) i D. N. (22) oslobođeni krivične odgovornosti. Sud je na osnovu te odluke ukinuo i mjere zabrane kretanja za jednog od optuženih.
Vučić je ranije javno nazvao ove optužene „junacima“ i tvrdio da „nikome nisu stali na senku“.
Odluka o pomilovanju dodatno je rasplamsala ionako snažne studentske proteste. Studenti iz Beograda, Novog Sada i Niša najavili su blokade glavnih saobraćajnica od ranog jutra. U noći prije, u sukobima demonstranata i specijalne policije, uhapšeno je 79 osoba, a više desetina je povrijeđeno, uključujući i one sa teškim prijelomima.
Na ulicama glavnih gradova Srbije vlada stanje napetosti, a opozicioni lideri optužuju Vučića da koristi institucije za zaštitu partijskih nasilnika i gušenje slobode izražavanja.
U video obraćanju putem Instagrama, predsjednik Srbije apelovao je na studente da „ne ruše državu“, poručivši da Srbija „ne želi reagovati silom“, ali da neće dozvoliti nasilje i blokade koje, kako kaže, „nisu dio demokratskog dijaloga“.
„Kao Boga vas molim – razmislite i urazumite se“, rekao je Vučić, dodajući da će Srbija ostati „ozbiljna i odgovorna država“.
Međunarodne organizacije, uključujući i Ujedinjene nacije, izrazile su zabrinutost zbog brutalnosti policijskih intervencija. Istovremeno, hrvatske vlasti upozorile su svoje građane da razmotre putovanja u Srbiju, navodeći nestabilnu sigurnosnu situaciju.
Protesti se nastavljaju, a opozicija i građanski pokreti poručuju da neće stati dok se ne ukine pomilovanje i ne kazne svi odgovorni za nasilje nad studentima.