
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
BANJALUKA – Poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Nebojša Vukanović izbačen je danas sa sjednice Skupštine i to, kako tvrdi, još prije nego što je sjednica zvanično počela. U izjavi za medije optužio je predsjednika NSRS-a Nenada Stevandića za, kako kaže, grubo kršenje poslovnika i političku smicalicu.
– Vidjet ćete na snimku da Stevandić, prije nego što je sjednica počela, govori “sad će biti frke, spremio sam iznenađenje” – rekao je Vukanović.
Dodaje da nije napravio nikakav prekršaj koji bi opravdao udaljavanje, već da je riječ o političkoj eliminaciji.
Vukanović tvrdi da je izbačen bez prethodne opomene, kršenja reda ili verbalnog sukoba:
– Po poslovniku mora postojati redoslijed: opomena, oduzimanje riječi, pa tek onda udaljenje. Meni se to nije desilo. Nikada u istoriji NSRS nije se dogodilo da neko bude izbačen sa cijele sjednice bez ikakvog povoda – izjavio je.
Vukanović ističe da su razlozi za njegovo isključenje zapravo dešavanja na Kolegiju Skupštine od utorka, gdje mu je, kako kaže, nezakonito oduzimana riječ i pozivano obezbjeđenje.
– Ja nisam vreća koju će neko da iznosi. Ne smijete dati na sebe. On pokušava da me ponizi, ali time samo pokazuje strah – kazao je.
Također tvrdi da mu je drago što je “jedan od rijetkih koji ulijevaju strah režimu”.
– Sad sam prošao pored njih 50 i niko nije smio da me pogleda u oči – dodaje Vukanović.
Vukanović je podsjetio na nedavni incident u Trebinju kada su ga, kako tvrdi, pristalice SNSD-a napale i vrijeđale nazivajući ga “balijom, izdajicom i poturicom”.
– Napadi se ponavljaju, diskurs je isti, a niko za to ne odgovara. Umjesto da me zaštiti, država me napada. Zbog toga ću zatražiti zaštitu Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, Ministarstva sigurnosti BiH i MUP-a RS – poručio je.
Vukanovićeva izjava dolazi u trenutku kada se u Narodnoj skupštini RS sve češće bilježe tenzije između vladajuće većine i opozicije. Njegov slučaj otvara i šira pitanja: koliko je sigurno biti opozicionar u entitetu RS i da li institucije uopće funkcionišu prema zakonima – ili prema političkoj volji pojedinaca.