
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Prisustvo brojnih visokih zvaničnika SNSD-a na prijemu povodom Dana nezavisnosti Sjedinjenih Američkih Država, organizovanom sinoć u Sarajevu, izazvalo je niz reakcija u političkoj javnosti Bosne i Hercegovine. Mnogi se pitaju – da li je u toku tiho političko zbližavanje između SNSD-a i američke administracije?
Poslanik u Narodnoj skupštini RS Igor Crnadak reagovao je izjavom u kojoj dovodi u pitanje motive ovog naglog zbližavanja:
“Veliko je pitanje da li je ovo iskreno ili je pozadina lični interes, odnosno pokušaj da se pojedincima skinu sankcije”, poručio je Crnadak.
Podsjetio je da je donedavno iz redova SNSD-a stizala oštra retorika na račun Sjedinjenih Američkih Država:
“Do juče je iz ove stranke stizalo ‘F..k you, Amerika’, pa ćemo ipak malo sačekati sa konačnim zaključkom.”
Crnadak je posebno naglasio sumnju u vezi sa nedavnim izjavama Milorada Dodika o spremnosti na dogovor s Amerikancima oko pitanja migranata, ističući da će današnja sjednica Narodne skupštine RS pokazati da li će vlasti prihvatiti originalni tekst deklaracije o migrantima ili ga ublažiti u korist američkih interesa.
Na prijemu, koji je održan u Ambasadi SAD u Sarajevu, prisustvovali su brojni funkcioneri SNSD-a i njima bliskih stranaka, među kojima:
Prijemu su prisustvovali i visoki predstavnici američke administracije, međunarodne zajednice, te vodeći vojni i politički akteri BiH.
Aleksandar Goganović, zamjenik ministra odbrane BiH, dao je izjavu koja ukazuje na potencijalnu promjenu kursa:
“Srpski faktor u regionu, više nego ikad, postaje faktor od najvećeg povjerenja SAD u ovom dijelu Evrope.”
Dodao je da nova američka administracija “dobro razumije političku snagu i uticaj srpskog naroda na Balkanu”, te istakao spremnost Republike Srpske da “odgovorno ispuni svoju ulogu”.
Prijem u Ambasadi SAD i prisustvo visokih SNSD zvaničnika dolaze u momentu osjetljivih političkih i bezbjednosnih pitanja, uključujući migracije, regionalnu stabilnost i međunarodne sankcije. Hoće li ovo biti uvod u redefinisane odnose ili samo privremeni diplomatski manevar – ostaje da se vidi.