
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Na osnovu epidemiološkog izvještaja Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo i njihovog prijedloga za proglašenje epidemije Leptospiroze na području KS, kao i uz stručno mišljenje Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine, te uz saglasnost Federalnog ministarstva zdravstva, ministar zdravstva KS Enis Hasanović donio je Naredbu o proglašenju epidemije zarazne bolesti Leptospiroze za ugroženo područje, teritorij Kantona Sarajevo.
” Za vrijeme trajanja epidemije zarazne bolesti Leptospiroze preduzimaju se mjere predvidene Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti („Službene novine Federacije BiH”, broj 29/05), i to kako slijedi: prijavljivanje, epidemiološko ispitivanje, nadzor nad oboljelim osobama, zdravstveno prosvjećivanje stanovništva, pojačana protivepidemijska deratizacija, vanredna dezinfekcija vozila javnog prevoza, pojačano pranje ulica i trotoara, povećana higijena parkova i odvoz smeća, usmjereni inspekcijski nadzor od strane Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, kao i provođenje drugih mjera koje naredi ministar zdravstva Kantona Sarajevo, odnosno Vlada Kantona Sarajevo, a po preporukama Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo”, navodi se u Naredbi.
Iz Ministarstva zdravstva poručuju da prate novonastalu situaciju, a građane pozivaju da se drže mjera po preporukama Zavoda za javno zdravstvo KS, koje se mogu pronaći na internetskoj stranici klikom OVDJE.
Leptospiroza je akutna zarazna bolest koju uzrokuju bakterije iz roda Leptospira, a na ljude se najčešće prenosi kontaktom sa zaraženom vodom, tlom ili urinom glodara, najčešće pacova. Bolest se češće javlja nakon poplava ili u uslovima povećane vlažnosti, kada dolazi do kontaminacije površinskih voda. Simptomi leptospiroze mogu varirati od blagih poput groznice, glavobolje i bolova u mišićima, do težih oblika s oštećenjem bubrega, jetre i meningitisom, a u rijetkim slučajevima može imati i smrtonosan ishod ako se ne liječi na vrijeme. Rana dijagnoza i odgovarajuća antibiotska terapija ključni su za uspješno liječenje bolesti.