
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović boravila je u Washingtonu, gdje je održala odvojene sastanke sa američkim kongresmenima iz Republikanske stranke – Loren Bobert i Brajanom Džekom. Tom prilikom, Cvijanović je izrazila očekivanja od administracije bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, posebno u pogledu, kako je navela, „reafirmacije demokratije ugrožene u BiH zbog nelegalnog stranog intervencionizma“.
Tokom razgovora sa američkim zvaničnicima, Cvijanović je ponovo ukazala na ono što naziva neprihvatljivom zloupotrebom pravosuđa u političke svrhe. Kao primjer, navela je procesuiranje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, za kojeg tvrdi da se nalazi na udaru pravosuđa „zato što je izvršavao svoje Ustavom propisane obaveze“.
Ovakvi stavovi nisu novi u javnim nastupima Cvijanović. Kao visoka funkcionerka SNSD-a, i ranije je isticala stavove koji su u skladu s politikom koju zagovara predsjednik RS-a Milorad Dodik. Prema toj politici, prijetnje stabilnosti u BiH prvenstveno su političke prirode, a međunarodna intervencija u radu pravosuđa se predstavlja kao nedopustiv pokušaj uplitanja u unutrašnje procese.
Ona se nedavno susrela i sa visokom predstavnicom EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Kajom Kallas, nakon čega je iznijela kritike na račun visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta. Ponavljajući tvrdnju o njegovoj navodnoj nelegitimnosti, Cvijanović je izjavila kako je Schmidt „izmijenio krivični zakon i onda naredio da se te izmjene poštuju“, što smatra nedemokratskim.
„Bonska izmišljena ovlaštenja ovu zemlju vode iz jedne u drugu pogrešnu stanicu“, izjavila je Cvijanović, dodajući da rješenja u BiH treba da dolaze kroz dogovor domaćih institucija.
Naglasila je kako Republika Srpska, prema njenim riječima, ne ugrožava teritorijalni integritet BiH, niti ruši ustavni poredak. Pozvala je na prestanak prijetnji sankcijama i smjenama, ističući da proces približavanja EU mora biti rezultat „domaćeg posla“, a ne, kako je rekla, uvoza političkih rješenja.
„Ako je put ka EU u tome da se stalno ponavlja ‘uhapsi, sankcioniši, skloni s vlasti’, onda slobodno tražite takav kapacitet negdje drugo“, zaključila je.
Cvijanović je time još jednom potvrdila političku liniju iz Republike Srpske koja zagovara distanciranje od međunarodnog nadzora i insistira na unutrašnjem dogovoru među domaćim akterima.