
Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Komisija za saobraćaj i veze Predstavničkog doma Parlamenta BiH u vezi sa slučajem “Viaduct” od Pravobranilaštva je zatražilo dopunu izvještaja i sadržanih informacija.
Članovi Komisije smatraju da nedostaju ključni dijelovi, posebno oni koji govore o slučaju prije same presude, po kojoj je BiH dužna da slovenačkom “Viaductu” isplati 110 miliona maraka odštete uz svakodnevne kamate, koje već sada iznose više od šest miliona, javlja BHRT.
U izvještaju pravobranilaštva nedostaju ključne informacije od početka samog slučaja Vijadukt. Sadržana je samo korespondencija sa Vijećem ministara i Vladom Republike Srpske stav je Komisije za sabraćaj i komunikacije. Potrebno je pronaći krivca za nastalu štetu.
Podsjetimo, nedavno je, zbog slučaja Vijadukt, blokiran račun BHANSA-e, što je samo jedna od institucija koja bi mogla pretrpjeti štetu.
– Kamata raste svaki dan 18 hiljada maraka, već je to kamata preko šest miliona. Ne radi se o 100 miliona već o 120 miliona maraka. Mi hoćemo znati prvo ko je kriv, kako je to počelo. Hoćemo znati zbog ovih 120 miliona, ali i budućih arbitraža, kaže Jasmin Imamović, predsjedavajući Komisije za saobraćaj i veze PD PSBiH.
– Od 1. 5. 2024. godine mi nemamo zakonsko rješenje za zaštitu imovine Bosne i Hercegovine, a to je osnovna zadaća Pravobranilaštva BiH, i ja sam u svojoj diskusiji na to ukazao, tvrdi Jasmin Emrić, član Komisije za saobraćaj i veze PD PSBiH.
Budžet institucija BiH još uvijek nije usvojen, tako da bilo kakva eventualna isplata duga za sada nije moguća. Međutim, iz Ministarstva finansija i trezora dolaze i moguća rješenja.
– Rizik koji je vezan za presudu po pitanju “Viaducta” uz mogućnost blokiranja nekih drugih institucija a ne samo BHANSA-e, iz dana u dan je sve veći, kaže Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora BiH.
– Vrlo jedno jednostavno rješenje, a to je privremena mjera upućena prema sudu gdje bi sud stavio privremenu mjeru na račun u Centralnoj banci Republike Srpske vezan za raspodjelu PDV-a. Mi možemo napraviti privremenu mjeru recimo na 20 miliona maraka sa tog računa, tako da bi do kraja godine mi mogli naplatiti ono što država plati, tvrdi Muhamed Hasanović, zamjenik ministra finansija i trezora BiH.
Vlada Republike Srpske je prema sporazumu sa Savjetom ministara dužna isplatiti svu nastalu štetu na osnovu arbitražnih presuda, međutim Bosna i Hercegovina je u slučaju Vijadukt strana u postupku, tako da je jedina mogućnost naknadna naplata sredstava. Komisija za saobraćaj i komunikacije stava je da Pravobranilaštvo u ovom slučaju nije iskoristilo sva pravno raspoloživa sredstva, dok su nam iz pravobranilaštva poručili da će se u narednim danima oglasiti saopštenjem za javnost.